Oda başkanından, "Sebze meyve üretici yasaktan muaf olsun" çağrısı NE KÜÇÜK ESNAFIMIZ NE DE HALKIMIZ EZİLSİN!

Genel 30 Nisan 2021 12:47
Videoyu Aç Oda başkanından, "Sebze meyve üretici yasaktan muaf olsun" çağrısı  NE KÜÇÜK ESNAFIMIZ NE DE HALKIMIZ EZİLSİN!
A
a
Uşak Manavlar Odası Başkanı Arif Işık, en çok meyve sebzeye ihtiyaç duyulan bu dönemde 17 günlük kapanma gerekçesiyle tezgahların kapanmasına tepki gösterdi.
Türkiye'nin en küçük illerinden biri olan Uşak'ta 40 hal dükkanına yaklaşık 8 milyon kilo ürün geldiğini ifade eden Işık, "Odamıza kayıtlı yaklaşık bin üyemize hizmet etmekteyiz. Ancak bu kapanma ile 40 hal dükkanımız ve bine yakın üyemiz ile hizmetimiz durdurulacak. Bundan da en çok zararı görecek olan halkımızdır. Hükümetimizin almış olduğu karar yerinde bir karardır. Ancak pazarcıların bu kapsamın dışında bırakılması yanlıştır. Uşak gibi küçük bir ilde 8 ton ürünü bin sebze meyve satıcısı arkadaşımız halka ulaştırırken; anlamadığım marketler küçük reyonları, kapalı alanı ile nasıl tedarik edecek, halka ulaştırır? Alınan kararın yanlış olduğunu bilmekteyiz.

NEDEN MARKETLERE PEŞKEŞ ÇEKTİRİLİYOR? 

Marketler kapalı alanlar. Kapanma ile amacımız virüsün engellenmesiydi. Şu anki Uşak'ta 10 pazaryerimiz açık. Buna rağmen marketlerde insanlar tepe tepeye ürün alıyor. Oysa 17 gün boyunca bazı yerler açık. Pazarlar kapalı. Sebebi nedir bilmiyoruz! Bu ürünler tüketecekse, insanlar pazarlardan daha ucuz ve kaliteli alacakken, neden marketlere peşkeş çektiriliyor? Kapanmanın duyulması ile fiyatlar katladı. Bu halka yazık değil mi? Pazaryerleri açık olmayabilir. Ama halkımız yürüme mesafesinde markete, tatlıcıya, kuruyemişçiye gidebiliyorsa biz de halka gidebilelim. Belli mahallelerde, köşe başlarında ürün satışına araç üzerinde devam edebilelim. Ne esnafımız ne de halkımız muzdarip olsun! Fiyatlar geçen haftaya oranla yükseldi. Virüsün daha da yayılmasını istemiyorsak lütfen halkımıza hizmet etmemizi sağlayın. Biz de köşe başlarında hizmet edebilelim. 
Ürünler çöpe gidecek. Tedarik zinciri ne kadar çalışsa da Pazar esnafımız üretilen ürünleri satmazsa; üretici ürününü çöpe dökecek. Bu da milli servettir. Milli servetimizin çöpe dökülmesini istemiyorsak; Türkiye genelinde Pazar esnafı ürünlerini satabilsin. Marketlerin olmadığı ilçemizde vatandaşımız ne yiyip içecek. Köylerimiz de vatandaşımız ürün tedarikini nasıl sağlar. Ürünlerini yetiştiren üretici ürünlerini nereye satacak? Amacımız halkımızın daha rahat alışveriş yapsın. Ne küçük esnafımız ne de halkımız ezilsin!" diye konuştu.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Elazığ depremi yardım kampanyalarında toplanan paraların yerine ulaşacağına inanıyormusunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat