Öğle yemeğinden sonra şekerleme hafızayı güçlendiriyor

Sağlık 26 Ocak 2021 13:54
Videoyu Aç Öğle yemeğinden sonra şekerleme hafızayı güçlendiriyor
A
a

Çin'de yapılan bir araştırma, öğle yemeği yedikten sonra 5 ile 2 saat arası uyuyan kişilerin beyin fonksiyonlarının, uyumayanlara göre daha sağlıklı olduğunu ortaya koydu.

Çin’in Shanghai Jiao Tong Üniversitesi uzmanları öğle uykusu üzerine çarpıcı bir araştırma gerçekleştirdi. Buna göre öğle yemeğinden sonra uyuyanların bilişsel yetenekleri, uyumayanlara göre daha yüksek çıktı.

Çinli uzmanlar, 60 yaşın üzerindeki 2 binden fazla kişiyi mercek altına aldı. Bu kişilerden 1534’ü öğle yemeğini yedikten sonra 5 dakika ile 2 saat arası uykuya yatan kişilerden, 680’i ise uyumayanlardan oluştu. Yapılan gözlemler sonucunda yemek sonrası öğle uykusu alanların, konuşma kabiliyeti ve akıcılıkları ile hafızalarının daha iyi olduğu belirlendi.

ZAMANLAMA, SÜRE VE SIKLIK

Uzmanlar, bunun gözleme dayalı bir sonuç olduğunu ve kesin kanıt oluşturamayacağını not düşerken, şekerleme yapmanın beyin fonksiyonlarını geliştirmede etkisi olduğunu ifade etti. Daha detaylı araştırmalara ihtiyaç olduğu belirtilirken, “zamanlama, uyku süresi, sıklığı ve planlama” gibi faktörlerin mercek altına alınması gerektiği aktarıldı.

Sonuçları General Psychiatry dergisinde yayınlanan çalışmada, uyku düzensizlikleri yaşayan kişilerde vücudun bu duruma reaksiyon gösterdiği, bilişsel fonksiyonlarda bozulmalara yol açtığı ve ölüm oranlarında da artışa sebep olduğu vurgulandı.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Elazığ depremi yardım kampanyalarında toplanan paraların yerine ulaşacağına inanıyormusunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat