ÖĞRENCİLER, ÖMER HALİSDEMİR ÜNİVERSİTESİNİ TERCİH ETMEDİ

Genel 7 Ekim 2021 14:27
Videoyu Aç ÖĞRENCİLER, ÖMER HALİSDEMİR ÜNİVERSİTESİNİ TERCİH ETMEDİ
A
a
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde İl Başkanı Erhan Adem, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi 2021-2022 öğretim yılına Yüzde 50 öğrenci kaybı ile başladığını söyledi.
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde İl Başkanı Erhan Adem, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesinin doluluk oranıyla ilgili açıklamada bulundu. 

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi 2021-2022 öğretim yılına 2 Bin 850 öğrenci kontenjanı açtığını ancak 1601 öğrencinin tercih ettiğini dile getiren CHP Niğde İl Başkanı Erhan Adem, “Üniversitemize ayrılan 2850 öğrencilik yeni kontenjanın yalnızca 1601’i dolmuştur. Doluluk oranı yüzde 50’yi ancak geçmektedir. Sağlık ve eğitim ile ilgili bölümler hariç açık olan bölümlerin kontenjanlarında boşluklar görülmektedir. Tarım bilimleri, mühendislik, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi,  Fen Edebiyat Fakültelerine yönelik ilgisizlik çarpıcı düzeydedir. Bazı bölümleri öğrenciler tercih bile etmemiştir” dedi.

Üniversite tercihlerinde etkili olan en önemli etkenin şehirler olduğuna vurgu yapan CHP Niğde İl Başkanı Erhan Adem, “Büyük ve orta büyüklükteki birçok şehrimiz kendilerine ayrılan kontenjanları doldurmakta fazla sorun yaşamamaktadır. Buna rağmen başta Ankara ve İzmir, Mersin, Adana, Antalya, İstanbul, Eskişehir olmak üzere köklü üniversiteleri ve imkanları olan şehirler öğrencileri kendilerine çekmek için çeşitli politikaları üretmekte, zaten cazip olan şehirlerini öğrenciler için daha da cazip kılmaya çalışmaktadırlar. Küçük bir il olmamız ve kamu yatırımlarından yeterli payı alamayan şehrimizde 30. yılını kutlamaya hazırlanan bir üniversiteye sahip olmamız bir şanstır. Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi’nin öğretim elemanı kadrosu kendi büyüklüğündeki birçok ile kıyaslandığında zengin gözükmektedir. Yurt olanakları da nispeten yeterli düzeydedir. Bu avantajlara karşın yeni öğrenci kazanmakta güçlük çekilmektedir. Çünkü öğrenci sosyal aktivitesi yüksek, boş zamanlarını çok kaliteli geçireceği ve rahat yaşayacağı şehir olsun ister. Şehri cazip kılacak, öğrenci çekecek politikaların geliştirilmesi gerekmektedir. Burs olanaklarının geliştirilmesi, gençler için sosyal imkanların yaratılması gerekmektedir.  Üniversite önünde çorba dağıtmak ile öğrenciyi şehrimize çekemezsiniz. Öğrenci ve öğretim elemanlarının kültürel ve sosyal isteklerini göz ardı eden, şehirde özgür bir ortam yaratmayan mevcut yönetim sınıfta kalmıştır. Öğrenci sayısının azalmasından kaynaklanan ekonomik kaybın sorumlusu genel ve yerel yönetimdir” şeklinde konuştu.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Elazığ depremi yardım kampanyalarında toplanan paraların yerine ulaşacağına inanıyormusunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat