ORTA ASYA’YA GEÇİŞ BELGELERİ TÜKENDİ; BİNLERCE ŞOFÖR SINIR KAPILARINDA BEKLİYOR

Genel 23 Mart 2021 11:51
Videoyu Aç ORTA ASYA’YA GEÇİŞ BELGELERİ TÜKENDİ; BİNLERCE ŞOFÖR SINIR KAPILARINDA BEKLİYOR
A
a
Rusya ve Kazakistan geçiş belgelerinin Mart ayı başında bitmesiyle birlikte Sarp ve Aktaş sınır kapılarında kalan bin şoförün sorununu duyuran CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, Ticaret Bakanı’na seslendi. 

Uluslararası karayolu faaliyetlerinde TIR ve kamyonlar için kullanılan protokoller mevcuttur. Bazı ülkeler ile yapılan anlaşmalar gereği geçişler belli bir kotaya kadar, geçiş belgesi adı verilen izin belgeleri ile gerçekleştirilmektedir. Geçiş belgeleri; ikili, transit, üçüncü ülke ve dönüş yüklü geçiş belgeleri, her yılın başında ilgili ülkelerden alınmaktadır. 

ORTA ASYA’YA GİDEN ŞOFÖRLER SORUN YAŞIYOR

 Türk şoförlerin, Orta Asya’daki Türki Cumhuriyetlere gidişlerinde sorunlar yaşanıyor. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Uşak Milletvekili Özkan Yalım sorunla ilgili yaptığı açıklamasında, “Türkiye, Orta Asya Türk Cumhuriyetlerine yılda yaklaşık 25 bin sefer gerçekleştiriyor. Bu seferlerin çoğunda Türkmenistan kullanılmaktaydı. Türkmenistan’ın pandemi nedeniyle sınır kapılarını kapatması üzerine farklı rotalar kullanılmaya başlandı. Bunlar; Gürcistan-Azerbaycan-Kazakistan, Gürcistan-Rusya-Kazakistan.  Azerbaycan’dan
yapılan seferde Hazar Denizi kullanılıyor ve Ro-Ro gemilerine bin 800 Dolar gibi bir ücret ödeniyor ve rota sadece Kazakistan Transit Geçiş belgesine ihtiyaç duyuyor” dedi.

“MAĞDURİYETLERİ GİDERMEK TİCARET BAKANI SAYIN RUHSAR PEKCAN’A DÜŞMEKTEDİR”

Ülkelerin arasındaki sorunun çözülmesi için Bakan’a çağrıda bulunan Milletvekili Yalım, “İkinci rotada ise hem Rusya hem de Kazakistan Transit Geçit Belgesi ihtiyacı var. Mart ayının başında iki ülkenin de geçiş belgeleri tükendiği için şu an, Sarp Sınır kapısında 500, Aktaş sınır kapısında 500 olmak üzere bin araç, geçiş belgesi için mart ayının başından beri bekliyor. Ayrıca belgelere bağlı olarak yükleme bekleyen araçlar da var. Burada Rusya ve Kazakistan tarafıyla anlaşmaya gitmek ve şoförlerimizin mağduriyetlerini gidermek Ticaret Bakanı Sayın Ruhsar Pekcan’a düşmektedir” ifadelerini kullandı.

“ŞOFÖRLER SORUNLARIN ÇÖZÜMÜNÜ BEKLİYOR”

Mağdur durumdaki şoförlerin taleplerini ilettiğini ifade eden Yalım, “Özbekistan, Kırgızistan ve Tacikistan gibi Orta Asya ülkelerine yapılan bu seferler ülke ekonomimiz için önemlidir. Kafkasların zor ikliminde sınır kapılarında haftalardır bekleyen şoförler insanı koşulların karşılanamayacağı ortamlarda, soğukla mücadele etmek zorunda kalıyor. Özellikle Kazakistan ile hem tarihi hem de soy bağlarımız bulunuyorken iki ülke arasında böyle bir sorunun çıkması abesle iştigaldir. Şoförler bir an önce sorunların çözülmesini bekliyor. Onların taleplerini sizlere iletiyorum” şeklinde konuştu.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Elazığ depremi yardım kampanyalarında toplanan paraların yerine ulaşacağına inanıyormusunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat