ÖZDAĞ: “3.5 YILDA YÜZDE 122 ZAM”

Genel 2 Temmuz 2021 13:50
Videoyu Aç ÖZDAĞ: “3.5 YILDA YÜZDE 122 ZAM”
A
a
Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, elektrik ve doğalgaz zamlarına tepki göstererek; “Pandemi de işsiz kalan vatandaşımız, batan esnafımız bu yüklerle nasıl yaşayacak?“ diye sordu. 

Özdağ açıklamasında: “Doğalgazda konut abone grubu tarifesine yüzde 12, sanayi abone grubu tarifesine yüzde 20 zam geldi. Elektriğe 'maliyet artışları' nedeniyle tüm abone grupları için yüzde 15 zam yapıldı. Elektrikte son 3 yıllık artış yüzde 100'ü geçerken doğalgazda yılbaşından bu yana fiyat değişimi yüzde 19'u buldu. Her iki zammın toplamda dolaylı etkileri ile enflasyon üzerinde 1 puanlık bir artışa neden olabileceği hesaplanıyor.

Zammın Dolaylı Etkisi Yüzde 20

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun açıklamasına göre, elektrik üretiminde oluşan maliyet artışları nedeniyle tarifelerde değişikliğe gidildi. Buna göre, nihai elektrik satış fiyatında 1 Temmuz'dan itibaren geçerli olmak üzere tüm abone grupları için yüzde 15 zam yapıldı.
Son zamla beraber elektrik fiyatı son 3,5 yılda yüzde 122 yükselmiş oldu. Ocak 2018'de 100 kilovatsaat elektrik vergiler dâhil 41.19 liraydı. Son artışla elektriğin kilovatsaati neredeyse 1 TL'ye ulaşmış oldu.

Yüzde 10'luk doğalgaz zammının TÜFE'ye dolaylı etkisi yüzde 12, aynı orandaki elektrik zammının dolaylı etkisi ise yüzde 20 oluyor. Şimdi iktidara soruyoruz. Ekonominin dip yaptığı bir dönemde bu zamlarla vatandaş nasıl yaşayacak? Pandemi de batan esnaf bu yüklerle nasıl iş yapacak, nasıl istihdam sağlayacak? “ dedi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Elazığ depremi yardım kampanyalarında toplanan paraların yerine ulaşacağına inanıyormusunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat