ÖZDAĞ: “MHP BU TEKLİFİ ONAYLARSA DAHA MİLLİYETÇİLİKTEN SÖZ EDEMEZ”

Genel 29 Aralık 2020 20:52
Videoyu Aç ÖZDAĞ: “MHP BU TEKLİFİ ONAYLARSA DAHA MİLLİYETÇİLİKTEN SÖZ EDEMEZ”
A
a
Türkiye ve Çin arasında suçluların iadesine yönelik 2017’de imzalanan ancak henüz Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından onaylanmayan “Suçluların İadesi Anlaşması” ile ilgili Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, yazılı bir açıklama yaparak “MHP bu teklifi onaylarsa bir daha milliyetçilikten söz edemez” dedi.

 Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı (TBMM) ve AK Parti Milletvekili Mustafa Şentop tarafından 2017 yılında verilen kanun teklifinde, Çin ve Türkiye arasında suçların iade edilmesine yönelik bir anlaşma gündeme geldi. Çin'de Ulusal Halk Kongresi Daimî Komitesi bu anlaşmayı kabul ettiğini duyurdu. Ancak TBMM henüz kanun teklifini kabul etmedi. Konunun gündeme gelmesiyle beraber sosyal medyada vatandaşlar tarafından anlaşmaya tepki gösterilirken Uygur Türklerinin bu durumdan olumsuz etkileneceği belirtildi. 

“ÇİN UYGUR TÜRKLERİ İÇİN TERÖRİST SIFATIYLA GİRİŞİMDE BULUNABİLİR”

  Konuyla ilgili Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ da yazılı bir açıklama yaparak, Çin’in bu anlaşmayı kendi görüşü doğrultusunda kullanmak isteyeceğini ve Uygur Türklerini terörist olarak gördüğü için Türkiye’deki kişilerin isimlerini verebileceğini ifade etti. Özdağ, “Türkiye ve Çin arasında yürürlüğe sokulmaya çalışılan bu anlaşma soydaşlarımız için büyük bir tehlike yaratıyor. Özellikle Çin’in Uygur Türklerini terörist olarak gördüğünü ve ifade ettiğini çalışmalarını bu yönde ilerlettiğini biliyoruz. Anlaşma ile ilgili gündemi rahatlatmak adına yapılan açıklamalarda Çin’in kişileri ırk ve din gibi sebeplerden talep edemeyeceği ifade ediliyor. Ancak sorun şu ki Çin, Uygur Türkleri için terörist sıfatıyla girişimde bulunabilir. Peki o zaman ne olacak? Türkiye ret hakkını kullanıp kişiyi iade etmese bile bu sefer de başka sorunlar ortaya çıkmayacak mı” dedi.

 “MHP O ZAMAN BU DURUMA SESSİZ KALMIŞTI”

 Milliyetçi Hareket Partisine (MHP) de seslenen Özdağ, “Anlaşmanın kesinlikle onaylanmaması gerekiyor. Dünyanın dört bir yanından Doğu Türkistan’da zulme uğrayan soydaşlarımız için ortak bir mektup yayınlandığında ülkemizden resmi bir katkı ya da açıklama yapılmadı. Hükümet ortağı MHP de o zaman bu duruma sessiz kalmıştı. Bugün kendilerini milliyetçi olarak gören kişilerin bu teklife onay vermemesi gerekiyor. Çin’in Uygur Türklerine dair kullanabileceği en ufak bir açıklığı kabul edilmemeli. Dolayısıyla MHP bu teklifi onaylarsa, daha milliyetçilikten söz edemez” ifadelerini kullandı.

“ÇİN’İN EKMEĞİNE YAĞ SÜRMEK OLACAKTIR”

 Çin’in politikalarına ve anlaşmalarına dikkat çekerek, suçluların iadesini kapsayan anlaşmayı onaylamasına ilişkin Çin’in hedeflerine değinen Özdağ, “Çin her konuyu tahmin ettiğimizden çok daha fazla inceliyor. Özellikle uluslararası arenada bir anlaşma imzalayacaksa kendi çıkarlarını gözetiyor. Bu anlaşma da Çin’in çıkarlarına fazlasıyla yardımcı olacak. Özellikle Türkiye’de bulunan Uygur Türkleri ve sivil toplum kuruluşları Doğu Türkistan’daki işkence ve eziyetlere karşı çalışmalar yürütüyor. Bu kişiler hakkında inceleme başlatabileceği bir hakkın tanınması, Çin’in ekmeğine yağ sürmek olacaktır. Son olarak bu kanun teklifini TBMM Başkanı Sn. Mustafa Şentop vermiş. Teklifle amaçlamak istediğini şeyin ne olduğunun izahını da Sn. Şentop yapmalıdır. Türkiye’nin Çin’den talep edeceği suçlular kimdir? Bekliyoruz” şeklinde konuştu.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Elazığ depremi yardım kampanyalarında toplanan paraların yerine ulaşacağına inanıyormusunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat