Rusya’dan üçüncü corona virüsü aşısı: CoviVac tescillendi

Sağlık 20 Şubat 2021 17:32
Videoyu Aç Rusya’dan üçüncü corona virüsü aşısı: CoviVac tescillendi
A
a

Rusya, ülkede geliştirilen üçüncü corona virüsü aşısı olan CoviVac'ın kullanımının tescillendiğini duyurdu. Başbakan Mishustin, "Rusya, dünyada corona virüsüne karşı üç aşısı olan tek ülkedir" dedi.

Corona virüsü dünya genelinde hızla can almayı sürdürürken, salgını bitirmek için başlatılan aşılama kampanyalarından iyi haberler gelmeye devam ediyor.

Pfizer-BioNTech, Moderna, AstraZeneca, Sinovac ve Sinopharm'ın geliştirdiği aşılar pek çok ülkede yaygın olarak kullanılırken, kendi aşısını geliştiren ülkelerden Rusya’da sıcak bir gelişme yaşandı.

Ülkede Gamaleya Enstitüsü'nün geliştirdiği Sputnik V ile Vektör Enstitüsü tarafından geliştirilen EpiVacCorona'nın ardından üçüncü aşıda da başarıya ulaşıldığı duyuruldu. Başbakan Mikhail Mishustin, Chumakov Araştırma Merkezi tarafından geliştirilen CoviVac aşısının tescillendiğini açıkladı. Mishustin, “Bugün Rusya, dünyada corona virüsüne karşı üç aşısı olan tek ülkedir” ifadelerini kullandı.

2-8 DERECE ARASINDA SAKLAMA

14 gün arayla iki doz halinde uygulanan CoviVac aşısı, 2-8 derece aralığında taşınıp saklanabiliyor. Aşı için geniş ölçekli denemeler önümüzdeki günlerde başlayacak. Halihazırda 18-60 yaş aralığında 200 kişi üzerinde çalışmalar yürütüldü. Etkinlik oranına ilişkin bir veri de paylaşılmadı.

ÖNCE ONAY SONRA TOPLU TESTLER

Geniş çaplı çalışmalardan önce tescil edilen aşı soru işaretleri yaratsa da, ülkenin ilk aşısı Sputnik V için de benzer bir süreç yürütülmüştü. Ağustos 2020’de ülke içinde onaylanan Sputnik V aşısı için eylül aylında geniş ölçekli denemeler başlamıştı. Yüzde 91 koruyuculuğu olduğu belirtilen aşının toplu uygulanmasına Aralık 2020’de başlanmıştı.

YILIN İLK YARISINDA 88 MİLYON DOZ

Başbakan Mishustin, aşıda ilk üretim hedefinin 120 bin doz olduğunu bunun da mart ayı içerisinde tamamlanacağını söyledi. Chumakov’un aylık 500 bin doz üretim kapasitesine sahip olacağını belirten Mishustin, Rusya’nın bu yılın ilk yarısında 88 milyon doz aşı üreteceğini aktardı. Bu aşıların 83 milyonunu Sputnik V’nin oluşturması bekleniyor.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Elazığ depremi yardım kampanyalarında toplanan paraların yerine ulaşacağına inanıyormusunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat