Seçimlerde yüzde 10 barajı ilk kez aşağı çekilecek

Genel 26 Ocak 2021 13:36
Videoyu Aç Seçimlerde yüzde 10 barajı ilk kez aşağı çekilecek
A
a

Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya, yüzde 10'luk seçim barajının aşağı çekileceğini belirterek "Belki de tamamen ortadan kalkacak" ifadesini kullandı.

TBMM’nin bir aylık aranın ardından tekrar çalışmaya başlayacağını hatırlatan Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya, 'Sutre gerisine yığınak dönemi' başlıklı yazısında Meclis’in önündeki çalışma programı ve seçim kanununda yapılması planlanan değişiklikle ilgili dikkat çeken ifadeler kullandı.

"İlk kez aşağı çekilecek"

Muharrem Sarıkaya “İttifak ilişkilerinin yeniden şekillenmesinden tutun da bundan böyle seçimlerin işleyişinin nasıl yürüyeceğine kadar birçok konu bu dönemde açıklığa kavuşacak. Yıllardır tartışılan yüzde 10 barajı da öyle görünüyor ki bu dönemde ilk kez aşağı çekilecek; belki de ortadan tamamen kalkacak." bilgisini paylaştı.

"Çok sayıdaki bölge sistemine geçilecek"

"Belki de büyük şehirlerdeki seçim bölgelerini daha daraltan, çok sayıdaki bölge sistemine geçilecek." diyen Sarıkaya, "Yeni seçim sisteminin nasıl şekilleneceği ve barajın hangi düzeyde kalacağı ittifak içinde olmayan partiler arasında işbirliğine de yol açabilir. Çünkü düşük oy oranlarına sahip partilerin hiçbiri daraltılmış bölge sistemini istemiyor. Bu da AK Parti ile MHP’nin ya da CHP ile İYİ Parti’nin konuya yaklaşımlarını farklılaştırıyor." diye yazdı.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Elazığ depremi yardım kampanyalarında toplanan paraların yerine ulaşacağına inanıyormusunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat