SİSTEM CERRAHİ TIP MERKEZİ İLE “RAHAT NEFES” ALIN

Türkiye 31 Mayıs 2021 22:29
Videoyu Aç SİSTEM CERRAHİ TIP MERKEZİ İLE “RAHAT NEFES” ALIN
A
a
Mersin Sistem Cerrahi Tıp Merkezi Kulak-Burun-Boğaz Hastalıkları Op. Dr. Cüneyt Bozkut, son dönemlerde ortaya çıkan apne, horlama olayına ilişkin Trend Medya’nın YouTube kanalında ‘Sağlık Olsun’ programında yapılan cerrahi müdahaleye ve sonuçlarına ilişkin konuştu.

Butik tarzıyla Mersin’in gözde tıp merkezlerinden olan Sistem Cerrahi Tıp Merkezi Kulak-Burun-Boğaz Hastalıkları Op. Dr. Cüneyt Bozkut, apne horlama olayının insanlar tarafından artık dikkate alındığını söyledi. Geceleri nefesin saniyelerce kesilmesi ve o süre içinde vücudun oksijensiz kalması söz konusu olduğunu da sözlerine ekleyen Bozkut, iyi bir cerrahi ile inanılmaz sonuçların verildiğinin altını çizdi. Bozkut operasyon ile ilgili şöyle dedi:

“AMELİYAT SÜRESİ 30-35 DAKİKA”

“Söz konusu işlemin ameliyat süresi 30-35 dakika. Hastanın bir tek şikâyeti olur. 14 yaşının üzerindeki insanlarda bademcik ameliyatı yaptığımız zaman 6-7 gün bir boğaz ağrısı olur, daha sonra da rahatlar. Ödemin çözülmesi, tamamen rahatlaması 1 ayı bulabilir. Bir sonraki yaşamında da insanlar yeniden doğmuş gibi oluyorlar. Derin uyku önemli, insanın derin uykuya dalabilmesi için göz küresinin bile oynamadığı 3,5 saatlik bir uykuya dalması gerek.”

“İNSANLAR HORLAMANIN BİR HASTALIK OLDUĞUNU KABULLENMEYE BAŞLADILAR”

“Horluyorsunuz dediğimizde hasta kendisine hakaret gibi algılıyor bu yanlış bir olay. Belli bir yaştan sonra erkeklerin %60 ı kadınların %40 ı horlayabiliyor. Bu horlamada önemli olan apneye geçiş var mı yok mu? İnsanlar artık horlamanın bir hastalık olduğunu kabullenmeye başladılar. Uygun vakada yani dil kökü çok fazla geride olmayan hastalarda %100 başarı oluyor. Dil kökü çok arkadaysa ve çene çok küçükse başarısız sonuçlanabilir. Zaten biz bunu filmlerde görüyoruz. Onu da hastaya söylüyoruz.”

“İNSANLAR RAHAT NEFES ALAMIYORLAR”

“Ben 30 yıldır bu işi yapıyorum. Vaka sayısı çok azdı. Görsellik çok öne çıkınca estetik cerrahi ciddi anlamda artı. Başta kadınlar çok öndeyken erkekler de kadınlara yetişti. Ekonomik koşulları düzeldikçe, insan karnını rahat doyurduğunda artık bunlara yönelebiliyor. Burundaki o bozukluğun yanında, içerideki bozukluk hastanın rahat nefes alamaması, toplumumuzda %85’inde kemik iriliği vardır veya et büyüklüğü vardır. İnsanlar rahat nefes alamıyorlar.” 

“HEM GÖRSEL HEM İYİ BİR FONKSİYON İÇİN ESTETİK CERRAHİ GEREKLİ”

“Hem görseli düzeltmek hem de içini iyi bir fonksiyona çevirmek için estetik cerrahi gerekli. Yaptığımız burun estetiklerde 10 günlük bir zaman gerekiyor. Ameliyat süresi 45-50 dakika sürüyor daha sonra alçı yapıyoruz bu da 10-11 gün gibi bir zaman alıyor daha sonra hasta özgür hale geliyor.

“OPERASYON AÇIK VEYA KAPALI ŞEKİLDE YAPILIYOR”

“Rinoplasti de açık veya kapalı şekilde yapılıyor. Açık ameliyat uzun sürüyor ve burun düşmesi gibi sorunlar ortaya çıkabiliyor. Kapalıda ise 25-30 yıllık hastalarda hiçbir deformasyon yaşanmayabiliyor. İnsanların bilmesi gereken şey şu; rinoplasti yapıldığında yüzde kaç tekrar müdahale gerekir? Benim yaptığım vakarlar %3 civarında. Bu işi yaparken vakanın iyi seçilmesi, iyi bir yöntem uygulanması gerekiyor. Hekim olarak önceliğimiz hastanın sağlığı daha sonra hastanın psikolojisini bozmamak.”
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Elazığ depremi yardım kampanyalarında toplanan paraların yerine ulaşacağına inanıyormusunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat