SÖZLEŞMEDEN ÇIKTIKTAN SONRA TÜRKİYE’DE 162 KADIN ÖLDÜRÜLDÜ

Genel 4 Kasım 2021 19:03
Videoyu Aç SÖZLEŞMEDEN ÇIKTIKTAN SONRA TÜRKİYE’DE 162 KADIN ÖLDÜRÜLDÜ
A
a
CHP Tekirdağ İl Kadın Kolları Başkanı Nurten Yontar, kadınlara yönelik şiddetin her geçen gün arttığına dikkat çekerek, Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden çıkmasından sonra en az 162 kadının öldürüldüğünü söyledi.

CHP Tekirdağ İl Kadın Kolları Başkanı Nurten Yontar, kadınlara yönelik şiddet ve cinayetlerle ilgili değerlendirmede bulundu. 
Toplumun mimarları olan kadınlara yönelik şiddetin her geçen gün arttığına dikkat çeken Başkan Nurten Yontar, “Kadınlara, sokakta korkmadan gezebileceği, çekinmeden iş yerlerine gidebileceği, gerçekten devletin sorumluluğunda olduklarını hissedebilecekleri, hayatlarını özgürce sürdürebilecekleri bir Türkiye yaratmak gerekir” dedi.

Cumhuriyet döneminde Türk kadının elde ettiği hak ve fırsatlar sayesinde pek çok toplumun önüne geçtiğini ifade eden Başkan Yontar, “Kadına şiddete yönelik mecliste alınan kararlar, yasalar, iyileştirmeler, görüşülen konular elbette ki önemlidir. Ancak alınan kararların uygulanması daha da önemlidir. Kadına yönelik şiddette uygulanan cezalar caydırıcı olmalıdır. İyi hal indirimleri irdelenmelidir. Türkiye’de son 10 yılda 2 bin 500’e yakın kadın cinayeti işlenmiştir. 2020’de 527 kadının hayatına son verilmiştir. Sadece Eylül ayında 26 kadın cinayeti 19 şüpheli kadın ölümü gerçekleşmiştir. Ancak Hükümet İstanbul Sözleşmesi'ni 21 Mart 2021 tarihinde feshederek büyük bir yanlış yaptı. Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çıkarıldığı günden bu yana en az 162 kadın cinayeti, 106’dan fazla şüpheli kadın ölümü gerçekleşti” diye konuştu.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Elazığ depremi yardım kampanyalarında toplanan paraların yerine ulaşacağına inanıyormusunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat