TDP’Lİ BAŞKAN AKMA: “GÜBRE, MAZOT, TOHUM HİBE EDİLECEK”

Genel 21 Nisan 2021 18:54
Videoyu Aç TDP’Lİ BAŞKAN AKMA: “GÜBRE, MAZOT, TOHUM HİBE EDİLECEK”
A
a
 Çiftçinin içerisinde bulunduğu duruma dikkat çekerek bir açıklama yapan Türkiye Değişim Partisi (TDP) Balıkesir İl Başkanı Mehmet Akma, “Türkiye Değişim Partisinin iktidarında; üreten tüm çiftçilerimize, ürün alım garantisi verilecek. Çiftçinin gübresi, mazotu, tohumundan vergiyi silmek yerine; direkt bu ihtiyaçlarını hibe olarak karşılayacağız” dedi.

 Türk çiftçisi 2000’li yılların en zor günlerini yaşıyor. Sürekli artan girdi maliyetleri ve ürünlerin alıcı bulamaması gibi sorunlar beraberinde büyük ekonomik krizleri getiriyor. Konuyla ilgili bir açıklama yapan TDP Balıkesir İl Başkanı Mehmet Akma, sorunların çözümü hakkında konuştu.

“TARIM SEKTÖRÜ BUGÜN ÇÖKMÜŞ DURUMDA”

Çiftçinin reklam tarzında desteklere ihtiyacı olmadığını belirten Başkan Akma, “Bugün yurt dışındaki çiftçiler, Türkiye’ye ‘yüzde 0’ vergi ile tarım ürünü ithal ederken, bizim çiftçimiz ürettiği ürünün maliyetinden daha fazla vergi vermek zorunda kalıyor. Öte yandan sorunu çözmek yerine, durumdan faydalananlar, ‘Zor durumdaki çiftçinin malını, zor durumdaki halka dağıtıyoruz’ dercesine politikalarla çalışmalar yürütüyorlar. Bakınız, basit birkaç yüz tonluk alımlar bu çiftçiyi kurtarmaz. Türk tarımı büyük bir sektör. Bu sektör bugün çökmüş durumda. Borcu yüzünden traktörünü, aracını-gerecini kaybeden çiftçi üretemiyor, üretse bile kazanamıyor” dedi.

“İHTİYAÇLARINI HİBE OLARAK KARŞILAYACAĞIZ”

Çiftçinin girdi maliyetlerini düşürmek için başlıca ihtiyaçları hibe edeceklerini belirten Akma, “Biz Türkiye Değişim Partisi olarak bu sorunu çözmek istiyoruz. Bizim iktidarımızda
çiftçiyi geçim sıkıntısından uzak günler bekliyor. Peki bunu nasıl yapacağız? Bu işi başarmanın en basit yolu çiftçinin girdi maliyetlerini düşürmek. Türkiye Değişim Partisinin iktidarında; üreten tüm çiftçilerimize, ürün alım garantisi verilecek. Çiftçinin gübresi, mazotu, tohumundan vergiyi silmek yerine; direkt bu ihtiyaçlarını hibe olarak karşılayacağız. Çiftçi geçim sıkıntısını değil, nasıl daha çok üretirim, toprağımı nasıl daha verimli kullanırım diye düşünecek” ifadelerini kullandı.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Elazığ depremi yardım kampanyalarında toplanan paraların yerine ulaşacağına inanıyormusunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat