Toprak Benli: “Atatürk, Tüm İnsanlık ve Dünya Tarihi Açısından Önemli Bir Liderdir”

Genel 10 Kasım 2021 15:12
Videoyu Aç Toprak Benli: “Atatürk, Tüm İnsanlık ve Dünya Tarihi Açısından Önemli Bir Liderdir”
A
a
DSP Genel Başkan Yardımcısı Dr. Handan Toprak Benli, 10 Kasım Atatürk’ü anma gününün 83. Yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Toprak Benli mesajında: “Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, ebediyete uğurladığımız günün yıldönümünde saygı, rahmet ve minnetle yâd ediyoruz.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk gerek askeri dehası gerekse devlet adamlığı ile geride bıraktığımız yüzyılda sadece kurduğu ve mimarı olduğu Türkiye Cumhuriyeti için değil, tüm insanlık ve dünya tarihi açısından önemli bir şahsiyettir. Başlatmış olduğu Millî Mücadele, bağımsızlık mücadelesi veren milletler için ilham kaynağı olmuş, yaktığı bağımsızlık meşalesiyle tarihe ışık tutmuştur.
Yurdumuzun, I. Dünya Savaşının galip devletleri tarafından İşgaline karşı tarihin en büyük Kurtuluş Savaşını veren, Türkiye Cumhuriyetini kuran, kazanımlarını ve devrimlerini bize emanet eden Ulu Önderimiz Gazi Atatürk’ü millet olarak gururla minnetle ve saygıyla anarken onun insana bakış açısının yüceliği ile de tüm dünyada savaştığı milletlerin dahi gönlünü ve saygısını kazandığını bilmekteyiz. 
Atamızın insanlığı yücelten bu yönüne de özellikle değinmek isterim. Çünkü 2021 Yılını UNESCO Ahi Evren (Doğumunun 850.Yılı), Hacı Bektaş-ı Veli (vefatının 750.Yılı) ve Yunus Emre( vefatının 700. Yılı)yılı  ilan etmiştir. 
Vatanı kurtarmak için yedi düvelle savaşmak zorunda kalsa da 72 millete bir nazardan bakma anlayışını özümsemiş olan Atatürk’e göre , insanlar arasında artık hiçbir renk, din ve ırk ayırımı tanımayan bir ahenk ve işbirliği çağı açılmalı, milletler bağımsızlıklarını, niteliklerini, kültürlerini kaybetmeksizin, her türlü emperyalist görüşün dışında, insanlığın ortak değerlerinde birleşmelidir. Bu ortaklaşa değerlerin kıtaları birbirine bağlaması, insanların renk, ırk ve din farkı gözetmeksizin birbirine yaklaşması sağlanmalıdır. Çünkü insanlığın yükselmesi, insanlık idealinin gerçekleşmesi, bu sevgi, hoşgörü ve fazilet temelli insanlık şuurunun ayakta tutulmasına bağlıdır. 
İşte Atatürk, zaferleri yanında erdemli, insancıl kişiliği, dünya barışına katkı sunan görüş ve düşünceleri, tarihimizde ve kültürümüzde var olan bu felsefi yönüyle de insanlık tarihinde büyük bir kimliği temsil etmektedir. Bu duygu ve düşüncelerle vefatının 83. yıldönümünde Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, kurtuluş mücadelemizin tüm kahramanlarını, tüm şehitlerimizi, ebediyete intikal eden gazilerimizi saygı, rahmet ve minnetle yâd ediyorum” dedi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Elazığ depremi yardım kampanyalarında toplanan paraların yerine ulaşacağına inanıyormusunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat