TÜRKİYE, ERDOĞAN’IN İMZASIYLA İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NDEN ÇEKİLDİ CHP’Lİ ÇAKIR: “KARANLIK BİR GÜNE UYANDIK”

Genel 20 Mart 2021 22:01
Videoyu Aç TÜRKİYE, ERDOĞAN’IN İMZASIYLA İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NDEN ÇEKİLDİ CHP’Lİ ÇAKIR: “KARANLIK BİR GÜNE UYANDIK”
A
a
CHP Gümüşhane Kadın Kolları İl Başkanı Belgin Çakır, Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesine ilişkin açıklama yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gece yarısı imzasıyla yayımlanan kararnameyle Türkiye, İstanbul Sözleşmesi’nden çekildi. Karara ilişkin CHP Gümüşhane Kadın Kolları İl Başkanı Belgin Çakır’dan açıklama geldi. Çakır şunları söyledi:

“ERDOĞAN ZALİMLERİN YANINDA SAF TUTMUŞTUR”

“Ülke adına karanlık bir güne uyandık. Kadınların can simidi olan İstanbul Sözleşmesi, bir gecede tek adam hükümeti tarafından feshedildi! Bu kararla, koruma ve uzaklaştırma kararlarına rağmen en güvenli yer olan evlerinde hatta sokak ortasında katledilen binlerce kadın; bir kez daha öldürülmüştür. 42 milyon kadının hakkı elinden alınmıştır. Recep Tayyip Erdoğan tarafını bir kez daha belli ederek; kadınların yaşam hakkına sahip çıkan İstanbul Sözleşmesi’ne destek çıkacağına, zalimlerin yanında saf tutmuştur.”

“ŞAHSIM HÜKÜMETİNİN HADDİ DEĞİLDİR”

Türkiye’nin ilk imzacısı olduğu İstanbul Sözleşmesi’nin, kadına yönelik her türlü şiddetin önlenmesi için devlete sorumluluk yüklediğine dikkat çeken CHP’li Çakır, “Psikolojik şiddet, ısrarlı takip, fiziksel şiddet, zorla evlendirme, cinsel ve ekonomik şiddet de dahil olmak üzere kadınları her türlü şiddetten koruyan en kapsamlı sözleşmedir. Şimdi AKP hükümetine soruyoruz: “Bu sözleşmenin neyinden rahatsız oldunuz?” Kadını yok sayan düzenden doğan kadına yönelik şiddetin ateşini harlamak, şahsım hükümetinin haddi değildir. Kadına karşı vahşet ve aile içi şiddet vakalarında yaşanacak artışın vebali, İstanbul Sözleşmesi’ni feshedenlerin boynundadır.” şeklinde konuştu.

“KARARI TANIMIYORUZ, TANIMAYACAĞIZ”

Başkan Çakır sözlerine şöyle devam etti:
“20 Temmuz sivil darbesinin failleri durmuyor, haksız, hukuksuz ve adaletsiz uygulamalarına devam ediyor. Dün gece TBMM’ye bir darbe daha yapıldı ve kadınların uzun mücadeleler sonucunda elde ettiği kazanımlar heba edildi, evrensel değerlerden uzaklaşıldı. Meclis’te oy birliğiyle kabul edilmiş olan İstanbul Sözleşmesi, milletin iradesi yok sayılarak feshedilemez. İnsan hakları, temel hak ve özgürlükler alanındaki sözleşmeler TBMM kararıyla; yani kanunla alınır. Bu karar açıkça Anayasamızı da yok saymaktır. Kadın cinayetleri politiktir. Biz, Erdoğan’ın TBMM’yi ve hukuku yok sayarak aldığı İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararını tanımıyoruz, tanımayacağız!“

“TÜRKİYE’YE AYDINLIK GÜNLERİ BİZ GETİRECEĞİZ”

“Biz kadınlar korkmuyoruz, sinmiyoruz, zalimlere itaat etmiyoruz, geri durmuyoruz. Onlar korku yaymaya çalıştıkça, bizim örgütlü gücümüz her geçen gün büyüyor. Onlar dallarımızı budamaya çalıştıkça, bizim köklerimiz güçleniyor. Başta TBMM olmak üzere her platformda bu sözleşmenin gereklerinin yapılmasını sağlamak için kadın hareketiyle birlikte mücadelemize devam edeceğiz. Bundan sonra bulunduğumuz her alan; sokaklar, mahalleler, meydanlar dahil bizim için mücadele alanıdır. Vicdan sahibi her erkeğin annesi, eşi, kardeşi, arkadaşı olan ve yaşamın eşit ortağı olan kadınlarla beraber olacağını biliyoruz. Biz, hep birlikte bu zulme dur diyeceğiz. Türkiye’ye aydınlık günleri bizler getireceğiz!”
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Elazığ depremi yardım kampanyalarında toplanan paraların yerine ulaşacağına inanıyormusunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat