TÜRKİYE DEĞİŞİM PARTİSİ GENEL BAŞKAN YARDIMCISI HÜSEYİN AKGÜN:  “SADECE BİR SÜRELİĞİNE VATANDAŞA HEYECAN VERMEKTEN ÖTEYE GEÇEMEYECEKTİR”

Genel 12 Şubat 2021 12:11
Videoyu Aç TÜRKİYE DEĞİŞİM PARTİSİ GENEL BAŞKAN YARDIMCISI HÜSEYİN AKGÜN:  “SADECE BİR SÜRELİĞİNE VATANDAŞA HEYECAN VERMEKTEN ÖTEYE GEÇEMEYECEKTİR”
A
a
 Uzay programı hakkında yazılı bir açıklama yapan Türkiye Değişim Partisi Bilgi ve İletişimden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Akgün, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından koyulan hedef ve düzenlenen program, üzülerek belirtmek gerekir ki, sadece bir süreliğine vatandaşa heyecan vermekten öteye geçemeyecektir” dedi.

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin uzay programını açıklayarak 2023 yılında uzaya ilk insanlı yolculuğun gerçekleştirileceğini belirtti. Bu kapsamda uzaya
gidecek kişiye verilecek görev ismi aranırken diğer yandan uzaya gitmek isteyenlerin başvuruları alınmaya başlandı. Konuyla ilgili Türkiye Değişim Partisi  Bilgi ve İletişimden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Akgün, yazılı bir açıklama yaparak çalışmaları değerlendirdi. Konunun yanlış bir şekilde ele alındığına dikkat çeken Akgün’ün açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

“TÜRK SAVUNMA SANAYİ, ŞİMDİLERDE HATIRI SAYILIR BİR KONUMDU”

“Gelişmek ve ileriye gitmek isteyen insanlık, tarih boyunca çabaladı ve bu uğurda milyonlarca insanın canına mal olan savaşlar verdi ve maalesef, en büyük adımlar da büyük savaşların ardından atıldı. I. Dünya Savaşı’ndan bu, “uçmanın” gücünü keşfeden insanlık, gözlerini gökyüzüne dikti. Türkiye Cumhuriyeti Devleti de Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, “İstikbal göklerdedir” dediği günden beri hedefleri hep yükseklere koydu ve bir kısmını da başardı. Ancak aradan geçen zamanda, ülkemizde dönen karanlık olayların ardından ne yazık ki devamı uzun bir süre gelmedi ve bu hareketsizlik Kıbrıs Barış Harekatı’na kadar devam etti. İlerleyen süreçte ise 1990’larda hızlanan Türk Savunma Sanayi, şimdilerde hatırı sayılır bir konumdu.

“ÇOK KISA BİR SÜRE İÇERİSİNDE BAŞARMAYI PLANLAMAK BİRAZ ABARTI KAÇIYOR”

  Bu gelişmeyle beraber yeni de hedefler koyuluyor. Tabi ki hedef koymak başarmanın ilk adımıdır. Ancak ulaşılamaz, imkânsız değil belki ama elinizdeki olanaklarla başaramayacağınız, özellikle 2 sene gibi kısa bir sürede başaramayacağınız hedefler koymak, sadece vatandaşı heyecanlandırmak ve göz boyamaktır. Bizler ülkemizin bilim insanlarına, mühendislerine ve zanaatkarlarına güveniyoruz. Şimdiye kadar çok büyük işler yaptılar. Ancak biz daha kendi uydumuzu Dünya yörüngesine yerleştiremiyorken, Ay’a temas sağlamak ve bunu çok kısa bir süre içerisinde başarmayı planlamak biraz abartı kaçıyor. 

“TÜRK KADININ AY’A GİDECEĞİ, MARS’A KOLONİSİNİ KURACAĞI ZAMANLAR GELECEK”

 1950’den itibaren Dünya’nın her noktasında kendini hissettiren uzay yarışında bilindiği gibi Türkiye yeterli yolu kat edemedi. Bununla beraber son dönemlerde yapılan çalışmalar, bu yolda ülkemizin büyük bir mesafe kat etmesini sağladı. Fakat henüz kendi ayakları üzerinde yeni yeni durabilen bir insanı zıplamaya zorlarsanız, emin olun ki yerden yükselemeden düşecektir. Amerika Birleşik Devletleri, Rusya gibi ülkeler II. Dünya Savaşı’ndan bu yana uzayla ilgileniyorken onlar bile yeni Ay programlarını planlarken kendilerine uzun süre sınırlamaları belirliyorlar. Elbette Türk Kadının Ay’a gideceği, Mars’a kolonisini kuracağı zamanlar gelecek. O günleri görmek için yine benzer hedefler koyacağız. Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından koyulan hedef ve düzenlenen program, üzülerek belirtmek gerekir ki, sadece bir süreliğine vatandaşa heyecan vermekten öteye geçemeyecektir. 

“ÖNCE HÜRJET’İ TÜRK MÜHENDİSLERİNİN MOTORUYLA HAVALANDIRMALI”

 Bizler uzaya giden yolda önce Hürjet’i Türk mühendislerinin motoruyla havalandırmalı, günü geldiğinde yani 2023 yılında gerçek bir hedef olarak Milli Muharip Uçak olarak belirtilen Türkiye’nin 5. nesil savaş uçağının hangardan çıkışını ve motorunu çalıştırmış bir şekilde taksi yapışını izlemeliyiz. Gerçekçi düşünmek, bilerek adımlar atmak ve önümüzü görmek Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin uzayda hak ettiği yeri almasına vesile olacaktır.”
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Elazığ depremi yardım kampanyalarında toplanan paraların yerine ulaşacağına inanıyormusunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat