TÜRKİYE DEĞİŞİM PARTİSİ SÖZCÜSÜ MEHMET ALİ DEMİR:  -“HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ TESİS EDİLMEDEN, ULUSLARARASI ARENADA GEREKEN ADIMLARI ATAMAYACAĞIZ” 

Genel 26 Mart 2021 12:35
Videoyu Aç TÜRKİYE DEĞİŞİM PARTİSİ SÖZCÜSÜ MEHMET ALİ DEMİR:  -“HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ TESİS EDİLMEDEN, ULUSLARARASI ARENADA GEREKEN ADIMLARI ATAMAYACAĞIZ” 
A
a
Almanya Başbakanı Angela Merkel’in açıklamalarına ilişkin bir değerlendirme yapan Türkiye Değişim Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mehmet Ali Demir,
“Türkiye’de hukukun üstünlüğü yeniden tesis edilmeden, yargının üzerindeki baskı kaldırılmadan, uluslararası arenada gereken adımı atamayacağız” dedi.
Avrupa Birliği, Türkiye’ye yaptırım uygulanması noktasında görüşmeye hazırlanırken, Almanya Başbakanı Angela Merkel Türkiye’ye hukukun üstünlüğünü tesis etmesi için çağrıda bulundu. Merkel’in çağrısını değerlendiren Türkiye Değişim Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mehmet Ali Demir, Türkiye’nin yurt dışında kötü bir imaj edindiğini, içeride demokratik bir yapı sağlanmadan Akdeniz gibi ulusal sorunların verimli bir şekilde çözülemeyeceğini ifade etti.

“DEMOKRASİ YENİDEN İNŞA EDİLMELİ”

Özellikle yargının üzerindeki baskının kalkması gerektiğini ifade eden Parti Sözcüsü Mehmet Ali Demir, “Almanya Başbakanı Angela Merkel’in açıklamalarından da görüyoruz ki Avrupa’da Türkiye hakkında olumsuz düşünceler güçleniyor. Belki de söyleyemediklerinin arkasında daha derin olumsuzluklar yatıyor.  Çok iyi anlaşılması gereken bir nokta var. Türkiye’de hukukun üstünlüğü yeniden tesis edilmeden, yargının üzerindeki baskı kaldırılmadan, uluslararası arenada gereken adımı atamayacağız. Bugün Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron bile yaptığı açıklamalarla Türkiye’yi ülkesinde iç siyaset malzemesi olarak kullanmaya çalışıyor” dedi.

“OSMANLI HAYALLERİ KURAN BİR ÜLKE OLARAK GÖRÜLMESİNE NEDEN OLUYOR”

Avrupa’da Türkiye’nin Osmanlı hayalleri kuran bir ülke olarak görülmeye başlandığını belirten Demir, “Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme dönüş sağlanmalıdır. İçeride gerekli adımları atamazsak dışarıda ne Akdeniz’de ne de Libya’da baskıdan tam anlamıyla kurtulamayacağız. Tek kişinin elinden çıkan kararlar, Avrupa’da Türkiye’nin hukuk dışı yaşayan, demokrasiden uzak ve Osmanlı hayalleri kuran bir ülke olarak görülmesine neden oluyor. Demokrasinin yeniden tesisi bize ekonomide ve dış siyasette sağlam adımlar attıracak” ifadelerini kullandı.
1000
icon
Kurtuluş Aslan 26 Mart 2021 21:57

Ali yürüdüğün yolda Başarılar Dilerim sevgilerimle

0 0 Cevap Yaz
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Elazığ depremi yardım kampanyalarında toplanan paraların yerine ulaşacağına inanıyormusunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat