TÜRKİYE'DEKİ MERMER REZERVİNİN YÜZDE  40'I BURADA

Genel 28 Temmuz 2021 18:03
Videoyu Aç TÜRKİYE'DEKİ MERMER REZERVİNİN YÜZDE  40'I BURADA
A
a
Cumhuriyet Halk  Partisi CHP Kavaklıdere ilçe başkanı Mehmet Gülhan, Kavaklıdere ilçesinin ekonomik yapısı hakkında bilgiler verdi. Başkan Gülhan, vatandaşların mermer ocakları ve ormanlardan geçim sağlandığını söyledi. 

Başkan Gülhan Türkiye‘ deki mermer rezervinin yüzde 40 ‘ı Kavaklıdere ilçesinde olduğunu belirterek, tarihi hakkında da bilgiler verdi.Gülhan, “  Çok mermer var. Buradaki istihdamın sağlanmasına katkıda bulunuyor. Ben zannediyorum Fas'a kadar gittiğine göre dünyanın her yerine giden bir mermer rezervimiz var. Bir kısım ormandan geçim sağlıyor. Kavaklıdere‘ de istihdam bunun için rahat. Ama zor bir yer. Coğrafi koşulları zor olan bir yer. İnsanlarımız özellikle belli şeyleri bulunca bunları hükümetten sağlandığını düşünüyor. Diyor ki bu baştakiler sağlıyor. Coğrafi yönden buraya neden yerleşilir sorusunu sorarsanız. Kavaklıdere yörükleri yani tarihi hititlere dayanıyor. Hititlerden kalma küp içine gömülmüş mezarlar var burada. Yani hititlerin inançlarına göre ince uzun küplere gömülüyorlar. Ama küpler buraya geldiği zaman buradaki bakır madenlerini bulmuşlar. Daha önce Romalılar döneminde ne olmuş.. İtalyanlar buradaki mermerden heykeller yapmışlar. Sütunlar yapmışlar. Güllük limanında bugün İtalya‘ya götürmüşler. İtalya'daki Napolideki birçoğu Kavaklıdere‘dekiler orayı süslüyor. Ama giderken kollarının kırılması sonucu buradaki bakır madenini balyozlarla işletip levha haline getirmişler. Bu levhanın adı levha değil, halen de koruma bakır derler. Neden koruma bakır? Heykelleri korudukları için. Heykeller onunla kaplanıp gemilere bindirilip italya‘ya öyle götürülmüş. Ve hatta halen oraya gavur taş ocağı derler” dedi.

GENÇLER BAKIR İŞLEMECİLİĞİNE HEVESLENMESE DE BU MESLEK HALEN HAYATTA

İlçenin tarihi hakkında detaylı bilgiler veren başkan Gülhan şöyle konuştu:
“ Hillerima diye bir kentimiz var. Hyllarima kentinde bugün insanların orada heykeltraşların eğlendikleri, bağlarla üzüm ürettikleri şarap ve 30 bin işçinin çalıştığı rivayet edilir. Orada mermerler işlenmiştir. Ondan sonra ne olmuş. Bakırcılık buraya Çanakkale‘ den gelen bir ekip tarafından tekrar mutfak eşyası olarak ege bölgesinin her yerine bakır kazanlar, tavalar Kavaklıdere‘den gönderilmiş. Gençlerimiz bu işe pek heveslenmedi ama halen bakır işleme yapanlar var. Fakat büyük kazanlar tavalar o devir bitti. Ama bakırcılık halen hayatta.”
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Elazığ depremi yardım kampanyalarında toplanan paraların yerine ulaşacağına inanıyormusunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat