TÜRKİYE F-35 PROGRAMI İÇİN LOBİ ŞİRKETİYLE ANLAŞTI BAŞKAN GÜLER: “UMARIM S-400’LER GİBİ BU PARA DA BOŞA GİTMEZ”

Genel 23 Şubat 2021 12:15
Videoyu Aç TÜRKİYE F-35 PROGRAMI İÇİN LOBİ ŞİRKETİYLE ANLAŞTI BAŞKAN GÜLER: “UMARIM S-400’LER GİBİ BU PARA DA BOŞA GİTMEZ”
A
a
Gelecek Partisi Bayburt İl Başkanı Nazir Güler, Türkiye’nin F-35 programına dönebilmek için lobi şirketlerinden biriyle anlaşması ile ilgili konuştu. Güler, “Umarım S-400’lere dönmez” dedi.

Amerika ile Türkiye arasında yaşanan S-400 geriliminin ardından ABD’nin Türkiye’yi F-35 programından çıkarması ile ilgili yaptırım uyarılarının ardından Türkiye F-35 programında kalmak için ABD’de lobi şirketi tuttu. Savunma Sanayi Başkanlığı'na bağlı SSTEK Savunma Sanayi Teknolojileri şirketi, Washington'un en prestijli hukuk firmalarından biri olarak anılan Arnold & Porter'la anlaştı. Yabancı ülkeler adına lobi faaliyeti yapan firmalar için zorunlu olan ve Adalet Bakanlığı’na yapılan başvuru belgesine göre Savunma Sanayi Başkanlığı, F-35 programındaki Amerikalı ticari paydaşlar konusunda stratejik danışmanlık ve erişim karşılığında 750 bin dolar ödeyecek. 1 Şubat'tan itibaren başlayan sözleşme altı ay boyunca geçerli olacak.

“BİZE NE AMERİKA’DAN”

Gelecek Partisi Bayburt İl Başkanı Nazir Güler de bu anlaşmaya dikkat çekerek bir açıklama yaptı. İronik ifadeler kullanan Başkan Güler şunları söyledi:
“Bize ne Amerika'dan, Biden Türkiye’yi aramamış! Arasa ne olur aramasa ne, Türkiye ile Amerika arasında sıkıntı olsa ne olur olmasa ne olur? Türkiye'de işler yolunda gidiyor. Dünya liderliğine oynuyor. Ekonomisini bir şekilde toparlıyor. 2023’de aya çıkacak. Onların bir tweeti ile ekonomi sarsılsa ne yazar? Önemsiz şeyler ve Türkiye F-35 programına dönebilmek için lobi şirketlerinden biriyle 750 bin dolara 6 aylık anlaşma yaptı. Neden acaba, önemsemediği için olabilir mi? Umarım S-400’ler gibi bu paralarda boşa gitmez.”
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Elazığ depremi yardım kampanyalarında toplanan paraların yerine ulaşacağına inanıyormusunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat