TÜRKİYE’NİN TEK TOMBOLOSU OLAN KAPIDAĞ’DAKİ MADEN ÇALIŞMALARINA TEPKİ GELDİ

Genel 30 Aralık 2020 15:15
Videoyu Aç TÜRKİYE’NİN TEK TOMBOLOSU OLAN KAPIDAĞ’DAKİ MADEN ÇALIŞMALARINA TEPKİ GELDİ
A
a
 HES ve RES çalışmalarının ardından madenle gündeme gelen Kapıdağ Yarımadası hakkında açıklama yapan Gelecek Partisi Balıkesir İl Başkanı Mehmet Tıkız, “Kazdağları’ndan sonra Erdek Kapıdağ da katlediliyor” dedi.

 Balıkesir’de bulunan ve Türkiye’nin tek tombolo örneği olan Kapıdağ’daki maden çalışmalarına Gelecek Partisi Balıkesir İl Başkanı Mehmet Tıkız tepki gösterdi. Yazılı bir açıklama yaparak bölgede yürütülen çalışmaların, Kapıdağ’ın doğasına zarar vereceğini belirten Başkan Tıkız, Kazdağları’ndan sonra bu alanın da katledildiğini ifade etti. Bölgede Rüzgâr Enerjisi Türbinleri için de çok sayıda ağacın kesildiği biliyor.

“KAPIDAĞ YARIMADASI TOMBOLONUN ÜLKEMİZDEKİ TEK ÖRNEĞİDİR”

 Bölgenin korunması gerektiğini ifade eden çeken Başkan Tıkız, “Daha önce HES projeleriyle binlerce kayın, kestane, meşe ağacının kesilip ormanlarının yok edildiği Kapıdağ'da şimdi de maden aramalarıyla bu muhteşem yarımadanın büyüsü iyiden bozuluyor. Kazdağları’ndan sonra Erdek Kapıdağ da katlediliyor. Kapıdağ Yarımadası oluşum açısından tombolonun (Saplıada) ülkemizdeki tek örneğidir. Kapıdağ Yarımadası'nın, aynı gün içinde güneşin doğuşunun ve batışının denizden görülebileceği Dünya’daki ikinci yerdir. Yüzde 80'i ormanlarla kaplı olduğundan oksijen oranı da çok yüksek ve tertemiz bir havaya sahip. Kapıdağ Yarımadası'nın muhteşem koylarına, sahiline, denizine, doğasına sahip çıkılmalı” dedi.

“İNSANLIK SUÇU VE DOĞANIN KATLİDİR”

Kapıdağ Yarımadası’nın bir hazine niteliğinde olduğuna dikkat çeken Tıkız, “Yarımada'nın karayla buluştuğu yerin doğusunda Bandırma Körfezi, Batı'sında Erdek Körfezi var. Bandırma'da deniz kenarında kurulu aralarında yem ve çimento da olan çok sayıda fabrika da var, ne yazık ki. Böylesine doğa zenginliğiyle yaratanın ilimize bir nimeti olan Kapıdağ Yarımadası’nı gerçek bir hazine gibi korumak ve sahip çıkmak varken hoyratça ve acımasızca talan etmek bir insanlık suçu ve doğanın katlidir” ifadelerini kullandı.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Elazığ depremi yardım kampanyalarında toplanan paraların yerine ulaşacağına inanıyormusunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat