UYGUR TÜRKLERİ İÇİN VERİLEN ARAŞTIRMA ÖNERGESİ MECLİSTEN GEÇEMEDİ GELECEK PARTİSİ GENEL BAŞKAN YARDIMCISI ÖZDAĞ: “BU DURUMU KABULLENEMİYORUM”

Genel 11 Mart 2021 13:25
Videoyu Aç UYGUR TÜRKLERİ İÇİN VERİLEN ARAŞTIRMA ÖNERGESİ MECLİSTEN GEÇEMEDİ GELECEK PARTİSİ GENEL BAŞKAN YARDIMCISI ÖZDAĞ: “BU DURUMU KABULLENEMİYORUM”
A
a
TBMM’ye, Uygur Türklerine yönelik baskı ve şiddetin araştırılması için sunulan araştırma önergesinin reddedilmesine ilişkin, Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, “Bu durumu kabullenemiyorum. Soydaşlarımız zulme maruz kalırken, MHP nasıl olur da hala bu konuya sesini çıkarmaz?” dedi.
Çin’in, Doğu Türkistan’da Uygur Türklerine uyguladığı sistematik işkenceler, baskılar ve bunların sonuçlarına ilişkin, İYİ Parti tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisine (TBMM) araştırma önergesi verildi. Edinilen bilgilere göre önergeye CHP, İYİ Parti ve HDP tarafından onay verilirken, AK Parti ret, MHP ise çekimser oy kullandı. Oylamada yeterli onay alınamadığı için araştırma önergesi reddedildi. 

“BUGÜN SİZLER ADALETSİZLİĞE VE AŞAĞILANMAYA MÜSAADE ETTİNİZ”

Gelişmeyle ilgili yazılı bir açıklama yapan Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, bu durumu kabullenemediğini ifade etti. Özdağ açıklamasında şu cümlelere yer verdi:

 “Anlamak mümkün değil. Kesinlikle bu durumu kabullenemiyorum. Kanada’da, Avrupa’da Çin’e en üst makamlardan notalar verilirken, meclislerde ‘soykırım’ kararları çıkarken, Türkiye’de araştırma önergesi bile kabul edilmedi. Bu durumu kabullenemiyorum. Soydaşlarımız zulme maruz kalırken, MHP nasıl olur da hala bu konuya sesini çıkarmaz?” AK Parti ve MHP, milliyetçilik ve dindarlık söylemlerinin sadece lafta olduğunu bir kere daha göstermiş oldu. Özellikle her gün vatan, millet, Sakarya naraları atan Milliyetçi Hareket Partisi yönetiminin bu durumu tabanına nasıl açıklayacağını merak ediyorum ve onlara Alparslan Türkeş’in şu sözlerini hatırlatmak istiyorum, ‘İnsanlar; yoksulluğa, açlığa, susuzluğa tahammül ederler. Fakat adaletsizliğe, hor görülmeye, aşağılanmaya asla müsaade, müsamaha etmezler.' Bugün sizler adaletsizliğe ve aşağılanmaya müsaade ettiniz.”
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Elazığ depremi yardım kampanyalarında toplanan paraların yerine ulaşacağına inanıyormusunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat