YA ÜRETİCİYİ DESTEKLERİZ YA DA SÜTÜ İTHAL EDERİZ

Genel 13 Aralık 2021 13:28
Videoyu Aç YA ÜRETİCİYİ DESTEKLERİZ YA DA SÜTÜ İTHAL EDERİZ
A
a
CHP Balıkesir İl Başkanı Serkan Sarı, Çiğ süt fiyatlarına yapılan zammın yürürlüğe girmesiyle 1 LT süt fiyatı 10 TL’yi bulduğuna dikkat çekerek, “Bu artış üreticinin cebine girmedi. Artan girdi maliyetlerini dahi karşılamıyor” dedi,

CHP Balıkesir İl Başkanı Serkan Sarı, çiğ süt fiyatlarına gelen zam sonrası perakende süt fiyatlarındaki afaki artışı değerlendirdi.
Balıkesir’de hayvancılığın önemli bir geçim kaynağı olduğunu belirten Başkan Sarı, “İlimizde küçükbaş hayvan sayısı 1 Milyonun üzerinde, büyükbaş hayvancılıkta da ciddi bir rakam var. Ancak artan girdi maliyetleri üreticilerimizi eldeki hayvanlarını satmaya itiyor. Ne yazık ki iğneden ipliğe gelen zamlar üreticilerimizi de etkiledi. Yem fiyatları, elektrik, akaryakıt, doğalgaz derken çiğ süt fiyatlarına yapılan zam üreticiden cebine girmeden buharlaştı. Uzun bir süredir hayvancılıkla uğraşan üreticilerimizin dile getirdiğimiz sorunlarına bir türlü çözüm üretemeyenler, şimdide süt fiyatlarını denetlemeye çıkacaktır” dedi.
Üreticilere acilen destekleme yapılması gerektiğini dile getiren Sarı, “Üreticileri artan girdi maliyetleri karşısında destek yapılması gerekiyor. Aksi halde süt üretimi düşecektir. Bu da arz talep dengesini bozacağı için fiyatlarda artış yaşanacaktır. Üreticilerimiz üretimden el çekiyor. Süt veren ineklerini dahi kesime gönderiyor. Üretimde sürekliliği ve istikrarı sağlamamız için desteklemelerin acilen yapılması gerekiyor” şeklinde konuştu.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Elazığ depremi yardım kampanyalarında toplanan paraların yerine ulaşacağına inanıyormusunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat