Yalım: “Türkiye Cumhuriyeti laiklik ilkesi ile güvenceye almıştır”

Genel 5 Şubat 2021 14:04
Videoyu Aç Yalım: “Türkiye Cumhuriyeti laiklik ilkesi ile güvenceye almıştır”
A
a
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Uşak Milletvekili ve Karma Parlamento Başkan Vekili Özkan Yalım, laiklik ilkesinin anayasaya girişinin 84. yıl dönümünde yayınladığı mesajla ‘Laiklik' ilkesinin Anayasamıza girişinin yıldönümünü kutladı.

Yalım, Türkiye Cumhuriyeti'nin vazgeçilmez ilkesi olan laikliği, özellikle Boğaziçi Üniversitesi olaylarına dikkat çekerek çatışmanın bir aracı değil, hep birlikte özgürleşmenin ve demokratikleşmenin bir ifadesi olarak görmemiz gerektiğini düşündüğünü söyleyerek şunları ekledi:
“5 Şubat 1937 tarihinde Anayasada yapılan değişiklikle devletin Cumhuriyetçi, Milliyetçi, Halkçı, Devletçi, Laik ve İnkılapçı olduğu bir devlet olduğu kabul edilmiş ve de devletimiz laikleştirilmiştir. Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti’ni hak ve özgürlüklere dayalı, demokratik, laik sosyal bir hukuk devleti esasları üzerine kurmuştur. Türkiye Cumhuriyeti akabinde laiklik ilkesi ile güvenceye almıştır. Ülkemizin çağdaş medeniyetler arasında olmasını sağlayan Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü saygıyla ve özlemle anıyor, ‘Laiklik' ilkesinin Anayasamıza girişinin yıldönümünü kutluyorum.”
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Elazığ depremi yardım kampanyalarında toplanan paraların yerine ulaşacağına inanıyormusunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat