YEKDEM İÇİN YANIT GELDİ; İYİ PARTİ’Lİ SEZGİN: -“SAYIN BAKAN, ENERJİ YATIRIMLARINDA YALNIZCA EKONOMİK DEĞERLENDİRME YAPILDIĞINI BİR DEFA DAHA ORTAYA KOYDU”

Genel 13 Nisan 2021 16:17
Videoyu Aç YEKDEM İÇİN YANIT GELDİ; İYİ PARTİ’Lİ SEZGİN: -“SAYIN BAKAN, ENERJİ YATIRIMLARINDA YALNIZCA EKONOMİK DEĞERLENDİRME YAPILDIĞINI BİR DEFA DAHA ORTAYA KOYDU”
A
a
 İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin’in YEKDEM hakkında verdiği soru önergesine gelen cevabı değerlendirdi. Sezgin, “Sayın Bakan, JES ve HES’ler başta olmak üzere enerji yatırımlarında yalnızca ekonomik değerlendirme yapıldığını bir defa daha ortaya koydu” dedi.

 Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması (YEKDEM) kapsamında verilen desteklere ilişkin, 2 Şubat 2021 tarihinde İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin tarafından verilen soru önergesinde, enerji yatırımlarında insan sağlığı, çevre, tarım ve hayvancılık üzerindeki olumsuz etkilerin dikkate alınmadığı teyit edilerek, sadece işletme maliyetlerinin ve karlılığın göz önünde bulundurulduğunun altı çizildi. İYİ Parti Milletvekili Sezgin tarafından önergede yöneltilen, “YEKDEM kapsamındaki destek miktarları hangi kriterler göz önünde bulundurularak belirlenmektedir? YEKDEM kapsamındaki en yüksek desteğin, çevreye ve doğaya en zararlı enerji santralleri olan JES ve HES’lere verilmesinin sebebi nedir?” şeklindeki sorulara Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez yanıt verdi.

“YALNIZCA EKONOMİK DEĞERLENDİRME YAPILDIĞINI BİR DEFA DAHA ORTAYA KOYDU”

Bakan Dönmez’in yanıtını değerlendiren İYİ Parti Aydın Milletvekili Sezgin, “Sayın Bakan, ‘Türkiye’nin toplam elektrik enerjisi üretimindeki yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarının payının ve kaynak çeşitliliğinin artırılması suretiyle elektrik enerjisi üretiminde dengeli bir portföy oluşturulması hususu Bakanlığımızın temel politikasıdır. Yurt sathında kurulacak yeni elektrik santralleri bu minvalde değerlendirilmektedir’ ifadeleri kullanılarak, enerji yatırımlarında çevresel risklerin, insan sağlığı, tarım ve hayvancılık üzerindeki olumsuz yansımaların dikkate alınmadığı teyid edilmiştir. Bakanlık, ‘YEKDEM düzenlemesi, kaynakların etkin yönetimi gözetilerek yatırım ve işletme maliyetleri çerçevesinde belirlenmiştir’ şeklindeki ifadeleriyle, JES ve HES’ler başta olmak üzere enerji yatırımlarında yalnızca ekonomik değerlendirme yapıldığını bir defa daha ortaya koydu” dedi. 

“TALAN VE TEHDİTLE MÜCADELEYE SONUNA KADAR DEVAM EDECEĞİZ!”

JES’lerin doğaya zarar verdiğini ve yeterli üretimi yapamadığını ifade eden Milletvekili Sezgin, “İnsan sağlığı, çevre, tarım ve hayvancılık üzerindekiler başta olmak üzere, zararları pek çok araştırma ve rapor ile doğrulanmış olan jeotermal enerji santrallerinin teşvikine ısrarla devam edilmektedir. Ülkemizin toplam enerji ihtiyacına marjinal katkısı oldukça düşük olan ve birkaç enerji şirketine rant yaratmaktan başka ekonomik katkısı bulunmayan JES’ler uğruna Aydın’da tarımın, doğal değerlerin ve insan sağlığının riske atılıyor olması kabul edilebilir değildir. İYİ Parti olarak bu talan ve tehditle mücadeleye sonuna kadar devam edeceğiz!” ifadelerini kullandı.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Elazığ depremi yardım kampanyalarında toplanan paraların yerine ulaşacağına inanıyormusunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat