YILDIZ, GENÇ İŞSİZLERİN SESİ OLDU  “ÜNİVERSİTE MEZUNU GENÇLERİMİZ İŞSİZLİKLE MÜCADELE EDİYOR” 

Genel 3 Haziran 2021 23:44
Videoyu Aç YILDIZ, GENÇ İŞSİZLERİN SESİ OLDU  “ÜNİVERSİTE MEZUNU GENÇLERİMİZ İŞSİZLİKLE MÜCADELE EDİYOR” 
A
a
Cumhuriyet Halk Partisi Tavşanlı İlçe Başkanı Fisun Aktakka Yıldız, açıklamalarda bulundu. 

CHP Tavşanlı İlçe Başkanı Fisun Aktakka Yıldız, Tavşanlı ilçesiyle ilgili bilgiler paylaşıp ilçenin sorunlarını dile getirdi.  
Yıldız, “Tavşanlı ilçemizin nüfusu 100 bine dayanmaktadır. Kütahya’nın en büyük ilçesidir. Zengin bir kültürel yapıya sahiptir. Tavşanlımızın leblebisi, hayvancılığı, madenleri ve kaplıcaları mevcuttur. Kömürün haricinde gümüş madenimiz var. Madenlerimiz özelleşince üretimde düştü. Kaplıca dersiniz Afyon gelir aklınıza, leblebi dersiniz Çorum gelir, Kömür dersiniz Soma gelir ama Tavşanlı ilimizde bunların hepsi mevcuttur. Reklam ve tanıtım eksikliği olduğu için biz yeterince duyuramadık sesimizi. En önemli gelir kaynaklarımızdan biri leblebidir. Hemen hemen her evin altında imalathaneler var” ifadelerinde bulundu.

CHP Tavşanlı İlçe Başkanı Yıldız, konuşmalarında Türkiye’nin en büyük sorunlarından biri olan işsizliğe de değindi.

“Tavşanlı işsizlik sorunu yaşıyor”

“Şuanda Tunçbilek’te sadece 3 bin işçimiz çalışıyor. 1200 kişi devlette, geri kalanı taşeron olarak çalışıyor tahminimce. Tunçbilek bizim için bir kültürdü, bir hayat tarzıydı; sinemaları, yüzme havuzları, çok canlı bir Tunçbilek’imiz vardı. İnsanlar oradan yüksek gelir elde ederlerdi. Bu geliri inşaatta kullanır, pazara çıkar, esnaf kazanır, çiftçi kazanır, inşaat sektörü kazanırdı. Ama biz maalesef kamu kurumlarımızı kaybettik. Tavşanlı olarak sahip çıkamadık. Bize bir alternatif olarak organize sanayi bölgesi açıldı. Şuanda da geliştirmek için çalışılıyor. Burada asgari ücret bazında 3 bin 500 kişi çalışanımız var. Ama biliyorsunuz organize sanayilerde 35 yaş üstü alımlarında sıkıntı var. Ara eleman istiyorlar. Beyaz yaka alımlarında da sıkıntı var. Bu işsizlik konusunu Tavşanlı’da yaşamaya başladı. Daha önce dışarıdan göç alırken şuan da işsizlik sorunu yaşıyor” diye konuştu.

“Ara elemana ihtiyaç var”

Daha önce meslek liselerinin daha güçlü ve iş istihdamını artıran bir yapıya sahip olduğunu söyleyen Yıldız, sözlerine şöyle devam etti,” Gençlerimiz meslek lisesine gider orada meslek öğrenir ondan sonrada işletmeye girer ve hayatını devam ettirirdi. Ama şuanda üniversitelere doğru bir akım olduğu için her ile her ilçeye nerdeyse köylere bile üniversite açıldı. Üniversitenin kalitesine bakmadılar. Çocuklarımızda oraya yöneldiği için şuanda üniversite gençlerimiz konusunda ciddi bir işsizlik sorunu yaşıyoruz. Ama ara eleman konusunda da sıkıntımız var ara elemanlara da ihtiyacımız var. Sanayilerde hem mesleki eğitim hem de normal eğitim vererek ara eleman vasıflarında gençlerimizi yetiştirmemiz gerekiyor.” ,
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Elazığ depremi yardım kampanyalarında toplanan paraların yerine ulaşacağına inanıyormusunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat