YOKUŞ: TARIMDA BU ZİHNİYETLE KITLIKLA KARŞI KARŞIYA KALIRIZ

Genel 30 Kasım 2021 17:23
Videoyu Aç YOKUŞ: TARIMDA BU ZİHNİYETLE KITLIKLA KARŞI KARŞIYA KALIRIZ
A
a
İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, çiftçilerin toprağa küstüğünü belirterek, “Yeni düzenlemeler ve destekler vererek çiftçilerimizi topraklarıyla yeniden barıştırmamız lazım. Bu zihniyet ile devam edersek kıtlıkla karşı karşıya kalacağız” dedi.

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, çiftçilerin sorunlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. 

CUMHURBAŞKANININ SÖZ YERDE KALDI

Türkiye genelinde 17 Bin çiftçinin haciz ve diğer banka borçları nedeniyle hapse girme tehdidi ile karşı karşıya kaldığına dikkat çekerek, “Çiftçilerin 2002 yılındaki borcu ile bugün ki borcunu karşılaştırdığımızda 37 kat arttığını görüyoruz. Çiftçilerimizin bankalara ve tarım kredi kooperatiflerine toplam borcu 220 Milyar TL. 2006 yılından bu tarafa gayrisafi milli hasılanın yüzde 1’i çiftçimize ödenmiş olsaydı toplam 200 milyar civarında ödeme yapılmış olacaktı. Eğer bu yapılmış olsaydı çiftçimizin evine, traktörüne haciz gelmeyecekti. Cumhurbaşkanı 4 Haziran’da açıklama yaptı ve kuraklıktan zarar gören çiftçilerimize verim kayıpları için dekar başına 100 TL ödeme planlıyoruz dedi. Aradan 6 ay geçti, 41 ilde 100 binlerce çiftçimiz mağdur oldu. Ama hala tek kuruş ödeme yapılmadı. Ben konuyu defalarca mecliste gündeme getirdim. Ama hala çiftçilerin kuraklıktan dolayı yapılacak destekleme ödemeleri yapılmadı. 6 ayda yapmıyorsanız bu ne zaman yapılacak. Bir cumhurbaşkanı zararlar karşılanacak diyor 6 ay geçiyor hiçbir şey yok. Cumhurbaşkanının sözü yerde kalıyor” şeklinde konuştu. 

Pandemi döneminde çiftçilere tüm arazileri ekin çağrısında bulunulduğuna vurgu yapan Yokuş, “Cumhurbaşkanı pandemi döneminde ne dedi tüm çiftçilerimiz bir karış toprağı dahi boş bırakmayın ekin dedi. Çiftçilerimiz ekti ama perişan oldu. Biz diyoruz ki; Uşaklı çiftçimiz İbrahim Kaya ve ailesinin başına gelen başka çiftçilerimizin başına gelmesin. Çiftçilerimizi baş tacı etmek zorundayız. Üretmezsek kıtlık yaşarız. Beka mevzusu işte o zaman gerçek olur. Bu tarım bakanı ve bu anlayışla devam edersek kıtlıkla yüz yüze geliriz. Sayın Cumhurbaşkanı önce çiftçilerimize kanuni olan gayrisafi milli hasılanın Yüzde 1’ini verin. Daha sonra sözünüz olan kuraklıktan zarar gören çiftçilerimize ödemelerini yaptırın. 220 Bin TL ve üzeri borcu olan çiftçilerimiz ve besicilerimiz için yeni bir sayfa açın, borcunu ödeyenleri ödüllendirin. Ama ödemekte zorlananlar içinde faizleri silin, anaparayı vadelere bölün. Çiftçiyi üretime teşvik edin. Üret kardeşim biz satın alacağız demelisiniz. Bugün çiftçi üretemiyor. 10 çiftçi den 2 yada 3’ü üretmeyeceğiz diyor. Yem, elektrik, tohum mazot ilaç girdileri inanılmaz arttı. Çiftçiler desteklemez ise ekmeyecek. Taban fiyatlar yeterli değil, Tarlada 50 kuruş etmeyen ürün markette 5 liraya satılıyor. Demek ki bu aracı sistemde sıkıntı var. Buna çözüm üretelim. Tarım politikalarımızı gözden geçirerek tarladan sofraya doğru düzgün bir sistem üretin. Toprağa küsmekte olan çiftçilerimizi barıştıralım üretimi artıralım” ifadelerini kullandı.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Elazığ depremi yardım kampanyalarında toplanan paraların yerine ulaşacağına inanıyormusunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat