Zeybek: “Bu sistem Recep Tayyip Erdoğan Hükümet sistemidir”

Genel 9 Şubat 2021 13:05
Videoyu Aç Zeybek: “Bu sistem Recep Tayyip Erdoğan Hükümet sistemidir”
A
a
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Antalya Milletvekili Rafet Zeybek, yargıda yapılan değişikliklerin reform olmadığını vurguladı. Zeybek kıyı bölgelerinde vakıf hizmeti göstergesiyle belediyelerin ellerinden alınan sahilleri de anlatarak AK Partili olmayan tüm belediyelerin işlevsizleştirilmek istendiğini söyledi.

Zeybek, mevcut anayasa ya da yapılacak tüm değişikliklerin Türkiye Cumhuriyeti için değil Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için olduğunu vurguladı.

“BU ZİHNİYET MİLLETE İHANETTİR”

Zeybek, Muğla Turizm ve Çevre Vakfı (MUÇEV) adıyla kurulan ve bir de şirket uzantısı olan  vakıfla mücadelelerini anlatıyor:
“Muğla Turizm ve Çevre Vakfı (MUÇEV) bir şirket kuruyor, temel amaçlarının Muğla’yı kalkındırmak olduğunu söylüyor. Fakat Muğla’yı aşıp Edirne Trakya’ya geçiliyor, oradan Antalya’ya geçiliyor. Şirket vakfa ait olduğu için denetimsiz de ve gelir elde ediliyor MUÇEV’in kiraladığı yerlerden, ancak nerelere yatırılıyor hiçbir şey belli değil. Belli olan şeyler var. Demre’de İYİ Parti’nin yönettiği belediyeye ait olan sahil belediyeden alınıp MUÇEV’e verildi. Aynı şeyi Manavgat, Alanya’da da yaptılar. Ve artık sahiller MUÇEV’e veriliyor. Bunun nedeni Millet ittifakı’ndaki belediyeleri hizmet veremez hale getirmek. Belediyeleri çaresiz bırakmayı amaçlıyorlar. Bu zihniyet millete ihanettir. Pandemi sürecinde bizim Belediye Başkanlarımız büyük bir özveriyle çalıştı. Fakat bu süreçte de yardım toplamaya kalkan belediyelerin ellerinden paraları alındı. Bunu yapanlar -“Yeni” Türkiye’yi uçurduk- diyorlar.”

 “TÜRKİYE TEPETAKLAK GİDİYOR”

“Siyaset, ekonomi, demokrasi, hukuk Türkiye’de tepetaklak gidiyor” Zeybek, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bu gelişmelerin çok ciddi sorunları toplumsal barışa da yansıyor. O eski dayanışma, paylaşma artık kalmadı. Bireyselleşmeyle birlikte ahlaki yozlaşma da başlar. Bu iktidarın zararı sadece ekonomik değil, devleti çökertmek için ne gerekiyorsa yapıyorlar. Tehlikeliler, açık söylüyorum çok tehlikeliler. Burada en büyük görev meclisindir. Dilerim gerçekten ihtiyaç olan anayasa değişikliği yapılır. Tayyip Erdoğan’ın sağ kanadını, iktidarını sürdürmek için anayasa değişikliği yapmaktan vazgeçip bu milletin sorunlarını çözmek, demokrasiyi güçlendirmek, hukuk ve ekonomiyi güçlendirmek ve de hak ve özgürlükleri güçlendirmek için anayasa değiştirirlerse biz de alkışlayarak oy veririz.”

 “YARGIDA REFORM BAĞIMSIZ YARGIYI SAĞLAMAKTIR”

Ak Parti vekillerine ve bakanlarına artık güven duymadığını belirten Zeybek, umudunun da kaldığını anlattı:
“Hem Cumhurbaşkanı hem de Adalet Bakanı yargıda reform yapacaklarını söyledi. Biz Adalet Bakanı ile de görüşüp önerilerimizi sunduk. Hatta ben kanun tekliflerini sundum ve orada Adalet Bakanı’nda bir samimiyet görüp umutlanmıştım. Ancak yargıda reform filan yapılmayacak, şimdi önümüzdeki anayasa değişikliğini de Türkiye’nin önünü açacak, yaşadığı sıkıntıları giderecek, demokrasiyi güçlendirecek, hukuk devleti olmanın gereğini yapacak bir anayasa yapacaklarına inanmıyorum. Recep Tayyip Erdoğan’ı güçlendirecekler. Ve onun iktidarda kalmasını sağlayacak düzenlemeler yapacaklar diye düşünüyorum. Artık inanacağımız bir şeyleri kalmadı, defalarca samimi olmadıklarını gördüm. 2009 yılında ben Cumhuriyet Savcısıydım, 2015 yılında bıraktım. O dönem yargı reform strateji belgesi hazırlandı ve “yargı reformu” diyerek kanunlar meclisten geçti.  Ve bunlar reform değildi, ihtiyaca göre değişikliklerdi. “Yargıda reform” diyorsan bağımsız yargıyı sağlayacaksın.”

“FETÖ NASIL ÖDEDİYSE BUNLAR DA BEDELİNİ ÖDEYECEK”

Ceza infaz yasasında af nedeniyle yapılan değişiklikleri hatırlatan Zeybek şunları dile getirdi:
“Öncesinde şartlı tahliye bir bölü ikiydi, onu beşle üç yaptılar. Yani ceza evinde kalmayı daha da yükselttiler. Ve buna “reform yaptık” dediler. Geçenlerde bunu tekrar bir bölü ikiye düşürdüler ve yine “reform yaptık” dediler. Bunlar reformu böyle anlıyor. Özetle yeni anayasa Recep Tayyip Erdoğan’ı güçlendirecekse Türkiye’ye daha büyük zarar verir. Ve bunu (tehdit amaçlı söylemiyorum) yapanlar bunun bedelini bir gün öderler. Fetö nasıl ödediyse bunlar da o bedeli öder. Bu memlekete ihanet eden insanların bu bedeli ödemesi de gerekir. Cumhurbaşkanı’nın “hükümet sistemi” diye bir lafı var, böyle bir sistem yok. Bu sistemin ne olduğu belli değil, ilk başta “Türk tipi Başkanlık” dediler, ne olduğu da belli değil. Eğer bir isim verilecekse bu sisteme “Recep Tayyip Erdoğan Hükümet Sistemi”dir bu sistem.”
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Elazığ depremi yardım kampanyalarında toplanan paraların yerine ulaşacağına inanıyormusunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat